Avaleht / Uudised

Ärinduse erialade õppurid genereerisid kutsevõistlusel papipoolidest uudseid lahendusi

04.05.2016

Eile, 3. mail toimunud ärinduse eriala kutsemeistrivõistlusel Äripäevad 2016 tuli võistlejail AS Ragn-Sellsi poolt antud ülesandes leida innovaatilisi uuskasutusviise papipoolidele. Seitse võistkonda pakkusid välja erinevaid lahendusi valgustitest ja mööblist relvamoona konteineriteni.

Esialgsed võistlustulemused muutusid, allpool on täpsustatud andmed. Vabandame võimalike arusaamatuste pärast!

Kutsevõistlus koosnes kahest osast: teoreetiliste teadmiste testist ja AS Ragn-Sellsi koostatud praktilisest ülesandest, kus õppureil tuli leida tekstiili- ja paberitööstuses jäätmena tekkivatele papipoolidele uudne rakendus.

Kõik seitse võistkonda esitlesid erinevaid ideid. Näiteks Tallinna Majanduskooli võistkond pakkus välja papipoolidest riiulite ehk papiiulite ning Pärnumaa Kutsehariduskeskuse võistkond relvamoona konteinerite tootmise. Lahendused hõlmasid ka tugitooli, laste mängumaja, väliatraktsioonide, istutuspottide ja valgustite valmistamist.

Ülesande lahendus tuli ette kanda kohtunikekogule 5-minutilise ärikõne vormis, mille puhul hinnati probleemi määratluse selgust, idee teostatavust, ettekande selgust ja kaasavust ja pitch’imisoskust ehk ärikõne üldist veenvust.

Võistluse esikoha pälvis Tallinna Majanduskooli võistkond koosseisus Piia-Mai Kasemaa, Annika Saar, Meriliis Krais ja Luigi Mälk, kes kõik õpivad turundusspetsialisti eriala esimesel kursusel.

Teist ja kolmandat kohta jäid jagama võistkond Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolist koosseisus Tiia Reinik, Sandra Meristu, Samuel Põldaru ja Anne-Marie Suomalainen ning Tartu Kutsehariduskeskuse võistkond koosseisus Kerli Rohtmets, Liis Selge, Rein Lillak ja Ringa Ivanov.

Ärinduse spetsialistideks tituleeritud neiud olid võiduhetkel ärevil – kes ei osanud võitu oodata, kes teadis juba hommikul, et võit on kindel. „Mulle meeldis väga praktiline ülesanne, sest meil läks mõte hästi jooksma. Aga tegelikult jäi pool tundi puudu, et seda päris lõpuni viimistleda,“ kommenteeris Piia-Mai Kasemaa.

Kõik neiud suundusid turundust õppima, sest on olnud ühiskondlikult aktiivsed ja on varem turundusega kokku puutunud. „Olen hetkel turundusettevõttes praktikal ning soovin tulevikus kindlasti luua oma firma. Mul on palju ideid ning loodan, et õpingud Tallinna Majanduskoolis annavad mulle kindlust nende teostamiseks,“ kirjeldas Meri-Liis Krais tulevikuplaane.

Võistluse peakohtuniku ja AS Ragn-Sellsi müügijuhi Ott Alemaa sõnul oli võistlusülesanne väga realistlik ning papipoolide käitlus vajabki tegelikkuses lahendust.

„Jäätmealane probleem oli meie poolt juba ette antud, kuid võistkonnad esitlesid seda ka enda probleemipüstitusena. Siin oleksime oodanud pigem ühiskonna valupunktide ja võimaluste tunnetamist ning loomingulisemat lähenemist. Üldiselt saadi siiski ülesandega kenasti hakkama ja genereeritud äriideed on edasiarenduse korral reaalselt rakendatavad“ kirjeldas Alemaa võistlust.

Praktiliste oskuste ja originaalsuse arendamiseks on Alemaa sõnul vajalik koolide ja ettevõtjate järjepidev koostöö. „Nii koolid kui ka tööandjad peavad olema loomingulisemad, leidmaks viise, kuidas koos edasi minna, kuidas tuua reaalset elu koolidesse ja õppimist ettevõtetesse. Kutsevõistlus on siin üheks heaks platvormiks,“ märkis ta.

Kohtunikekogusse kuulus ka Ettevõtluskeskuse asutaja ja partner Anett Linno, kelle sõnul saab ettevõtjaks eeskätt läbi kogemuse ning praktilisel töökogemusel on selles suur roll. „Arvan, et teadlikkus praktikakohtade vajalikkusest on tänaseks ettevõtjateni jõudnud ning suuremad ja sotsiaalselt vastutustundlikud ettevõtted ka pakuvad praktikavõimalusi,“ sõnas Linno.

Ärinduse erialade õppurite kutsevõistlus Äripäevad 2016 toimus teisipäeval, 3. mail Tallinna Majanduskoolis. Võistlusel osales seitse neljaliikmelist võistkonda Tallinna Majanduskoolist, Narva Kutseõppekeskusest, Kuressaare Ametikoolist, Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolist, Pärnumaa Kutsehariduskeskusest, Tartu Kutsehariduskeskusest ja Järvamaa Kutsehariduskeskusest.

Võistluse fotogalerii (Fotod: Heikki Eljas ja SA Innove)
Võistlusjuhendiga saab tutvuda SA Innove kodulehel.

Võistlust korraldas SA Innove koostöös Tallinna Majanduskooliga. Võistluse läbiviimist toetasid Euroopa Sotsiaalfond ning Haridus- ja Teadusministeerium.