Avaleht / Üldharidus / Programmid ja projektid / Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine / Uudiskiri / Uudiskiri 13 / Bioloogiaõpetajad vaimustusid Ida-Virumaast

Bioloogiaõpetajad vaimustusid Ida-Virumaast

Leelo Lusik ja Aiki Jõgeva, EBÜ juhatuse liikmed

Eesti Bioloogiaõpetajate Ühing koondab ühe mütsi alla 151 tegusat bioloogiaõpetajat üle Eesti. Ühingul on kaks traditsioonilist suurüritust, mis kindlasti aasta jooksul toimuvad. Need on bioloogiaõpetajate talvekonverents kalendriaasta algul ja augustis toimuv suvekool.

__thumb_-2-Kivistisi_otsimas.jpg

Korjamisobjektideks kivistised ja pildistamiseks tööstusmaastik

Selleaastane bioloogiaõpetajate suvekool 21.-23.augustini Ida-Virumaal oli osa ESF-i ja Eesti riigi poolt toetatavast projektist „Uus bioloogia ainekava – uued võimalused õpilastele, uued väljakutsed õpetajatele". Teema oli vähem bioloogiakeskne kui tavaliselt -   „Eesti keskkonna- ja energiaprobleemid Ida-Virumaa näitel". Kui tavaliselt müttab seltskond õpetajaid metsas või mere ääres uurides taimi, samblikke või putukaid, siis seekord olid korjamisobjektideks kivistised ja pildistamiseks tööstusmaastik. Väga värskendav on tuttavast keskkonnast välja astudes piiluda teiste elualade tegemisi. Samas on vahva kohtuda kolleegidega üle Eesti ja kogemusi vahetada.

Külastasime Viru Keemia Gruppi, kus igaks juhuks nii suurt seltskonda naisi tööstushoonete vahele ringi kõndima ei lastud, lihtsalt ei jätkunud kiivreid. Tänu asjatundlikule giidile saime siiski ettevõtte tegevusest hea ettekujutuse. Bussiga oli mugav suurel territooriumil liikuda. Saime teada, et põlevkiviõli tehases kasutatakse meie pruuni kulda tänu uutele tehnoloogiatele väga efektiivselt ja säästlikult.

__thumb_-2-Kopapilt.jpg

Kopp ees? Ei, kopa sees...

Vaatasime suletavas Aidu karjääris tehtavaid rekultiveerimistöid. Kohalik metsaülem Alar Süda rääkis, et mets kasvab seal küllalt hästi ja isegi suured metsloomad on endistele kaevandusaladele taas elama asunud. Omaette elamus oli Sipelgamäe otsa ronimine, mis oli kokku kuhjatud omaaegse mammutekskavaatori ESKU-1 noole remontimiseks. Juuresolevalt fotolt on näha, et peaaegu kogu meie grupp mahtus ära sellise masina kopa sisse.

Kalina rabas oli kummaline mõelda, et maapind selle all on kaevanduskäikudest uuristatud. Rabajärv ei jookse tühjaks ainult tänu paksule savikihile selle all.

Mis tunne on seista tuulegeneraatori all?

Geoloog Mare Isakari juhtimisel korjasime ja määrasime kivistisi. Nii mõnigi oli enda kogutud õppevahenditest lookas, kui karjäärist välja ronis. Tutvusime Sillamäe stalinistliku ja Kohtla-Järve tööstusarhitektuuriga. Koos Ago Gaškoviga saime külastada Eesti Elektrijaama suletud tuhavälja, kuhu on praeguseks paigaldatud tuulegeneraatorid. Päris kõhe on seista töötava generaatori all, sest suured labad lõikavad õhku nagu giljotiin. Samas on tore, et  jäätmaad, kus inimesed enam ei ela, saab kuidagi mõistlikul viisil kasutada.

Jalutasime kaunis Toila Oru pargis ja ukerdasime Ontikal, tutvusime Iisaku looduse ja kultuuriga, üks mõnus mustikasuine metsaretk sai tehtud koos RMK Kauksi looduskeskuse retkejuhtidega. Eriline elamus oli külaskäik Silmeti tehasesse, kus giidiks peadirektor David O´Brok isiklikult. Tema jutt personalist, keeleõpingutest, tööstusest, tarnetest, keemiast ja tehnoloogiast oli äärmiselt köitev.

Nähtu oli uus ja huvitav

Kõik Ida-Virumaal nähtu oli enamikule õpetajatest nii uus ja huvitav, et kolm päeva möödusid märkamatult. Kahjuks kuuleme selle Eestimaa piirkonna kohta vähe positiivseid uudiseid, aga sinna tasub minna – on kontraste, vastakaid tundeid tekitavaid paiku ja põnevat avastamist igaühele. Hea oli kohtuda kohalike inimestega, kes ei virise, armastavad oma kodukanti, ja tahavad sellesse panustada.

Aitäh Alujoa pererahvale, kes suutsid kenasti ära majutada ja toita üle 60 inimese, kõigile toredatele korraldajatele, toetajatele ja juhendajatele ning muidugi rõõmsameelsetele bioloogiaõpetajatele. Järgmine suurem kokkusaamine on juba jaanuari keskel Tartus EBÜ talvekonverentsil.

Fotod: Leelo Lusik

__thumb_-2-logo.jpg