Avaleht / Üldharidus / Programmid ja projektid / Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine / Uudiskiri / Uudiskiri 13 / Hea Alguse suvepäevad: töine puhkus ja toredad kolleegid

Hea Alguse suvepäevad: töine puhkus ja toredad kolleegid

Merike Lillo, Tartu Helika lasteaia vanemõpetaja

Kolm Tallinna lasteaeda – Linnupesa, Naba ja Pallipõnn – võtsid juuni alul vastu ja panid tegutsema lasteaednikke üle Eestimaa: toimusid Hea Alguse suvepäevad.

Kui alguses leidus  kahtlejaidki, kas on ikka mõtet suvel suurde linna kokku tulla, siis lõpuks oldi rahul – külastatud lasteaedade rohelus ja looduslähedus  võlusid kõiki.

__thumb_-2-Heaaalgus4.jpg

Meediakasvatus lasteaias

Suvepäevad avati Linnupesa lasteaia õuemurul ühises hommikuringis. Linnupesa juhid Karin Saar ja Merle Toompark, Tiia Õun TLÜ-st, Annela Ojaste ja Taimi Schmidt Heast Algusest tervitasid ja soovisid ideede- ja mõteterohkeid elamusi. Pärast laste esinemist jagunesid suvepäevalised töötubadesse.

Esta Tubalkaini töötoas uurisime ajalehepilte ja püüdsime arvata, millest küll võib uudis olla. Meediakasvatuses saavad lapsed teada, mis on uudis, kust seda leida, mis sellega peale hakata jne. Lapsed arutlevad uudisnupu üle, mõistatavad uudist pildi järgi ja illustreerivad seda.

Riina Wilson ja Mari-Liis Kalda näitasid, kuidas meediakasvatuses tehnikat kasutada. Laps õpib arvutist infot leidma ja pilte fotoaparaadist arvutisse laadima. Kui pildistada oma rühmakaaslasi, on lastel huvitav võrrelda laste pilte laste enestega – kas oleme alati ühesugused? Mis on teisiti (asend, ilme, riietus)?

__thumb_-2-Heaaalgus3.jpg

Lasteaeda taimekastid!

Eralasteaed Naba Pirita männimetsas võlus külalisi oma loodusläheduse ja ülisõbraliku vastuvõtuga. Tegutsemas ja juhendamas, osalejatega mõtteid vahetamas ning kogemusi jagamas oli vist küll kogu maja personal.

Vaatasime koos  juhataja Ilona Sillakuga ringi avarates rühmaruumides,  meisterdasime jääkmaterjalist nabalisi olendeid, uudistasime õues taimekaste. Taimekastid võiksid ju igas lasteaias olla!

Naba lastel on haruldane võimalus loodust tundma õppida: suur sipelgapesa otse jalgtee ääres, metsmaasikaid täis metsaalune, magesõstravõpsikud, kannikesed, põdrakanep, jänesekapsad, palju erinevaid puuliike. Rajal on mitu peatuspaika, kus on tore lugu jutustada või mänge mängida, kännult maha hüpata, puu ümber ring moodustada jne.

Suvepäevade põhiteemaks kujuneski õuesõpe. Praktiliseks õppuseks oli suurepärane matk Pirita õpperajal Karina Tammeri ja Margret Merila juhtimisel.

__thumb_-2-Heaaalgus2.jpg

Laulud pesulaua saatel

Suvepäevaliste seas on ikka  oodatud õhtune piknik, kus korraldajad millegagi alati meeldivalt üllatavad. Seekord pakuti  rahvuslike sugemetega piknikul omaküpsetatud leiba ja muud head-paremat. Naba rahvalik laulukoor lõi laulu üllatuskülalise Lea Liitmaa juhtimisel pesulaua, piimanõu jms instrumentide saatel. Lea Liitmaa ja Angela Aak esinesid väikese kontserdiga.

Tummfilm "Kalevipoeg"

Teisel päeval ootasid lasteaias Pallipõnn (direktor Maire Kaljuveer ja õppealajuhataja Riina Laev) uued töötoad: etnotelk, filmi-, käsitöö- ja looduskunstituba.

Etnotelgis sai Heddi Reinsalu ja Liisi Pikpoomi juhendamisel pillidega rütme luua, regilaulu laulda ja tantsida. Seal "keedeti" sibulasuppi (H. Reinsalu loodud laulumäng "Sibulasupp"), pakuti kalja ja leiba.

Filmitoas rääkis õpetaja Katrin Kuld lastega lavastatud filmi "Kalevipoeg" saamisloost, jagas nõuandeid filmi tegemiseks ja näitas filmi. Tegemist on 10 minuti pikkuse must-valge tummfilmiga, milles osalesid kõik rühma lapsed. Iga stseeni juures on lühike tabav pealkiri. Filmi tehti salaja, et üllatada sellega teisi lapsi ja nende peresid. Jälle mõtlemisainet igas lasteaias, kuidas laste loovus võib erinevalt avalduda.

Looduskunstitoas õppisime, millega on võimalik templitrükki teha: selleks kõlbavad plastiliin, kips, savi, pits, õun, porrulauk, kapsaleht, spagetid, kõikvõimalikud lehed ja viljad. Kasutasime õpetajate Marge Simmermanni ja Egle Kaljaspoliku segatud looduslikke värve ja saime teada, kuidas ja millest neid valmistada.

Kohtumiseni Pärnus!

Suvepäevad on lasteaiaõpetajate hulgas väga populaarsed, need panevad punkti edukalt möödunud õppeaastale. Hea on minna oma majast välja vaatama, mida teistes lasteaedades tehakse. Ikka on midagi uudistada, millestki inspiratsiooni saada, mõeldes: "Kuidas mina küll selle mõtte peale ei tulnud!".

Tore on kohata vanu sõpru, kellega oleme aastate jooksul Hea Alguse läbi lähedasteks saanud. Meeldiv on näha, kuidas ka uued tulijad kõigest pakutavast õhinaga osa võtavad. Hea Alguse suvepäevad – mõnus lõõgastumine, töine puhkus ja akude laadimine. Hea oli näha ka korraldajate lasteaedade head meeskonnatööd lasteaia juhtkonnaga eesotsas. Tänusõnad korraldajatele toredate päevade eest, mis õpetajatele veel sügiselgi meenuvad! 2013. aasta juunis kohtume Pärnus!