Avaleht / Üldharidus / Programmid ja projektid / Üldhariduse pedagoogide kvalifikatsiooni tõstmine / Uudiskiri / Uudiskiri 13 / Kooliolümpia liidab kogu koolipere

Kooliolümpia liidab kogu koolipere

Madli Leikop, uudiskirja toimetaja

Augusti alul Nelijärvel toimunud pedagoogide ühenduste ülese koostööpäeva PÜÜK kõige meeleolukamad hetked oli kindlasti õpetajate olümpiamängud ehk kooliolümpiamängud praktikas. See oli hea näide ainetevahelisest lõimingust. Kooliolümpiamängude idee on välja töötanud Eesti Olümpiaakadeemia.

Projektijuht Reeli Remmelkoor selgitas, et kooliolümpiamängud on õpilasi, õpetajaid ja vanemaid ühendav haridusliku orientatsiooniga, innustav ja arendav spordipidu, mis järgib nii oma vaimsuse, sisu kui ka rituaalide poolest Olümpiaharta põhimõtteid.

__thumb_-2-olymp.jpg

Terve periood olümpiaharidust

Suur tähtsus on spordivõistlustele eelneval olümpiaharidusperioodil, millel on rida kohustuslikke elemente, nagu olümpialiikumise ajaloo ja tänapäeva tutvustamine erinevates ainetundides, kooliolümpiamängude maskoti konkurss, olümpiateemaliste stendide koostamine, olümpiateemalise viktoriini läbiviimine ja ausa mängu konkurss. (Vaata lähemalt Eesti Olümpiaakadeemia kodulehelt).

Kooliolümpiamängud annavad häid võimalusi õppeainetevaheliseks lõiminguks. „Kaasata tuleks kõik õpetajad, kõik ained," selgitas Reeli Remmelkoor. „Näiteks ajaloos saab teha viktoriini, kunstiõpetuses olümpia-teemalise kunstikonkursi, võib kirjutada esseid, kirjandeid, luuletusi. Kõiki õpetajaid saab kaasata ka kohtunikena."

Ja ei ole nii, et maakoolid korraldavad kooliolümpiamänge rohkem kui linnakoolid, kõik sõltub inimestest, kedagi ei saa sundida olümpiamänge korraldama. „Õpetajatele on see kõik vabatahtlik töö, lisakoormus. Aga samas, kes on mängud läbi teinud, kiidavad, et see liidab kooliperet, saab rakendada kõik inimesed direktorist kokatädideni välja," rääkis Reeli Remmelkoor. 

Uus olümpiaala - rennipall!

Õpetajate ühenduste koostööpäeval aitasid olümpia nii teoreetilist kui praktilist osa ette valmistada Tartu kunstigümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Helve Israel, Kunda ühisgümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja Jaak Jalakas, Haapsalu linna algkooli kehalise kasvatuse õpetaja Leelo Paju ja Eesti Olümpiaakadeemia projektijuht Reeli Remmelkoor.

Kõik toimus nagu päris olümpiamängudel: õpetajate-sportlaste sissemarss, lipu heiskamine,  tule süütamine, sportlaste ja kohtunike vande andmine. Õpetajad olid jagatud võistkondadesse, ja iga võistkond oli ühe riigi esindus. Iga võistkond tegi oma logo ja tuvustas seda teistele. Tähtis oli osavõtt, mitte võit, ja seega olid alad olümpial nähtutest küll väga erinevad: rennipall, tandemsuusatamine, olümpiavisked ja ala, mille pealkiri oli "Nael pakku". Aegu ja tulemusi küll mõõdeti, aga kohtunike lõplik otsus oli: "Võitsid kõik." Ja kõik said ka diplomid.

Vaata pildigaleriid Eesti Olümpiaakadeemia kodulehelt.