Mobile menu

Blogi

Anna Golubeva: Kahesuunaline keelekümblus neljas lasteaias ei ohusta eestikeelset haridussüsteemi!

Postituse autor: Anna Golubeva

lapsed keelekümbluslasteaias

Keelekümbluslasteaed Mõmmik.

Kahjuks on viimasel ajal meedias levinud arusaam, nagu sooviksid Haridus- ja Teadusministeerium ning Innove muuta Eesti koolihariduse kakskeelseks – koolides muutuks kohustuslikuks vene keeles õpetamine. Nii see kohe kindlasti ei ole, kirjutab Innove keelekümbluse peaspetsialist Anna Golubeva.

Keelekümblus (nagu ka kahesuunaline keelekümblus) on vabatahtlik nii haridusasutusele kui ka lapsevanemale. See ei ähvarda kuidagi iga õpilase Põhiseadusest tulenevat õigust eestikeelsele haridusele. Tegemist on õppevalikute laiendamise ja võõrkeeleõppe tõhustamise lahenduste katsetamisega.

Mis on kahesuunaline keelekümblus ja kust see pärineb?

Kahesuunaline keelekümblus on metoodika võõrkeelte omandamiseks juba väikelapseeas. Meetod töötati välja Ameerika Ühendriikides. Selle mudeli kasutamisel õpivad lasteaiarühmas või klassiruumis koos kahe erineva emakeelega lapsed. Samaaegselt arendavad lapsed oma emakeelt ja õpivad lisaks teist keelt. Poole õppeajast veedavad nad ühe õpetajaga ühes keeles suheldes ja teise poole teise õpetajaga teises keeles.

Viimase 15–20 aasta uuringud (Tara Fortune, Diane Tedick, jt) on näidanud, et kahesuunalise keelekümbluse õpilased saavutavad õppekava tulemused vähemalt samal tasemel kui nende ükskeelsetes programmides õppinud eakaaslased. Uuringud on näidanud ka seda, et teise keele oskuste arendamine on avaldanud positiivset mõju õppijate emakeele arengule.

Kus ja kuidas Eestis kahesuunaline keelekümblus toimub?

Eesti üldhariduskoolides kahesuunalise keelekümbluse metoodikat praegu veel ei rakendata. Küll aga on Eestis neli kahesuunalise keelekümbluse mudelit kasutavat lasteaeda. Neli kooli Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Tapal on näidanud üles valmisolekut töötada kahesuunalise keelekümbluse mudeli järgi lasteaia lõpetavate lastega edasi. Nendes koolides algab õppetöö kahesuunalise keelekümbluse mudeli järgi 2019. ja 2020. aasta septembris.

Eesti haridusmaastikul on kasutusel kahesuunalise keelekümbluse mudel, kus õppekeelteks on eesti ja vene keel. See mudel vastab riiklikule õppekavale, mis tagab vajaliku haridustaseme omandamise. Riik toetab varast keeleõpet. Samuti valmistatakse Haridus- ja Teadusministeeriumis ette  seadusmuudatust, millega luuakse igasse vene õppekeelega lasteaeda üks täiendav eesti keele õpetaja koht.

Kahesuunaline keelekümblus võimaldab õppida oma emakeele kõrvalt selgeks ka võõrkeele, kasvada heaks suhtlejaks, kes on paindlik ja salliv teiste keelte ja kultuuride suhtes. Võõrkeeles õppimise kogemus tuleb kasuks ka edaspidises õppimises ükskõik millises keeles, igal pool maailmas.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.