Mobile menu

Blogi

Einar Rull: Arengud Gruusia hariduses Innovega koostöö valguses

Postituse autor: Einar Rull

Einar Rull on SA Innove analüütik

30. novembril toimus Tbilisis Maailmapanga ja UNICEF’i korraldatud konverents, kus analüüsiti Gruusia PISA ja TIMSS’i tulemusi.

Gruusia on riik, kus toimus kõige märkimisväärsem PISA tulemuste paranemine. Positiivsed muutused toimusid ka TIMSS’i tulemustes, mis mõõdab neljanda ja kaheksanda klassi koolilaste loodusteaduste ja matemaatika tulemusi. Eriti paranesid nõrgemate õpilaste tulemused.

Eestist olin mina palutud konverentsile esinema, osalesin seal Innove-Unicefi koostööprojekti raames. Kohapeal tutvustasin Eestis rakendatud meetmeid õpitulemuste parandamiseks ja osalesin diskussandina Gruusia poolse ettekande puhul.

Eesti on aidanud kaasa Gruusia põhikooli ja gümnaasiumi õppekavade moderniseerimisel ning õpetajakoolituse tõhustamisel. Vaatamata märkimisväärsele tõusule PISA tulemustes on grusiinid oma saavutuste hindamisel siiski tagasihoidlikud. Samas ongi Gruusia saavutustasemel 2 ja alla selle olevate laste suhtarvu võrdluses pingerea üsna viimaste hulgas.

Ettekujutuse Gruusia keskmisest klassist saame, kui võtame näiteks Eesti 15 õpilasega klassi ja vaatleme sealt ainult kolme kõige nõrgemat õpilast. Samas on Tbilisis olevate erakoolide tase võrreldav eesti koolide tasemega. Maakoolides on eriti nõrk tase poistel, kes on üle koormatud maatöödega perefarmis ning hariduse väärtust nende elu parandamiseks hindavad nii õpilased ise kui ka nende vanemad suhteliselt madalalt.

Gruusia hariduse takerdumise põhjuseks on Venemaa sõda Gruusia vastu. Samas on Gruusiale heaks eeskujuks Soome, kelle vastu pidas Nõukogude Liit maha ka mitu sõda, kuid selle lootusetus olukorras õppisid soomlased raskusi trotsima ja hariduse tõelist väärtust hindama, mis kajastub nende PISA tulemustes. Kui Gruusia jätkab oma hariduse tõhustamist samas tempos, on nad kümne aasta pärast samal tasemel Soomega.

Innove jätkab koostöös Unicef Gruusiaga Gruusia haridusministeeriumi toetamist kuni 2019. aastani. Järgmisel aastal toimuvad koolitused Gruusia pilootkoolidele, jätkuvad Eesti ja Gruusia direktorite ja õpetajate ühised seminarid ning õppematerjalide väljatöötamised.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.