Mobile menu

Blogi

Eesti – hariduse kompetentsi eksportija

Postituse autor: Innove

Teame, et rahvusvaheline huvi Eesti hariduse vastu on suur ja usaldus kõrge, kuid ikkagi üllatab sellega kaasnev meid aeg-ajalt. Meie õpilaste suurepärased tulemused PISA uuringus on toonud endaga kaasa märkimisväärseid saavutusi hariduse kompetentsi eksportimisel.

Einar Rull

Innove analüütik Einar Rull

Innove ja UNICEF Gruusia koostööprojekti tulemusena on kaheksas Gruusia ülikoolis nüüdsest olemas õpetajakoolituse programm 1.–6. klassi õpetajatele. See tähendab, et Gruusia õpetajad hakkavad nüüdsest õpetama ja lapsed peatselt õppima euroopalikus, eestilikus, meile sarnases haridusõhustikus. See on kahtlemata ootamatult hea uudis, sest tavaliselt rikastavad abiprogrammid küll vastuvõtjate kogemuspagasit, kuid harva jõuavad need projektid nii kiirelt ulatusliku rakendumiseni. UNICEF Gruusia haridusvaldkonna juht Maya Kuparadze õnnitles ja tänas Eesti eksperte selle Gruusia hariduse jaoks olulise tähise saavutamisele kaasa aitamise eest.

Meie saavutuse muudab eriliseks see, et Gruusiaga on koostöös paljud riigid, kes teevad sinna ka märkimisväärselt suuri investeeringud. Siin on keeruline silma paista. Meie oleme aga suutnud edukalt jagada vaimset kapitali – oma teadmisi, oskusi ja kogemusi!

Katri Targama

Innove juhatuse liige Katri Targama

Sõja tõttu kaotas Gruusia palju aastaid, mida Eesti sai kasutada oma hariduse uuendamiseks. Kuid Eesti abiga on ka Gruusial nüüd olemas ka moodne väljundipõhine õppekava, kus kirjas, mida õpilane peab iga kooliastme lõpetamisel oskama.

Eesti hariduse väljakutseks on meie (suhteliselt) hõre koolivõrk, kuid võrreldes Gruusia mägiküladega on see tühiasi. Need külad võivad olla kolmandiku õppeaastast ligipääsmatud. Mõnes koolis võib käia ainult kolm õpilast, kuid ka nende jaoks läheb vaja õpetajat, soovitavalt võimalikult kõrge kvalifikatsiooniga. Tänu Eesti ja Gruusia koostööle on nüüd olemas kindel alus nende koolide õpetajate kvalifikatsiooni tõstmisele.

Eestis elab veidi üle ühe miljoni, Gruusias veidi alla nelja miljoni inimese. Seega naudib meie õpetajakoolituse alase kompetentsi vilju tänu koostööle umbes viis miljonit inimest. Kõige parem majanduspoliitika eksportija on hea ja usaldusväärne hariduspoliitika, mis on rajatud kindlale pika perspektiiviga alusele.

Gruusia abistamine on kahtlemata üks õigemaid asju, mida saame tegelikult ka enda toetamiseks praegu, EV 100  aastal teha. Meie tulemuslik tegevus Gruusias on tähelepanu tõmmanud teisteski riikides – näiteks Ukrainas, Moldovas ja Valgevenes, isegi Euroopa Liidu riikides, kes oma hariduselus meie eeskujul muudatusi kavandavad. Edukas hariduspoliitika eksport teeb välisturgudele liikumise lihtsamaks ka Eesti ettevõtjatele, sest ees ootab Eesti kui hea ja usaldusväärse eksperdi maine.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.