Mobile menu

Blogi

Innove Rajaleidja: Ka lapsevanemaks olemist peab õppima!

Postituse autor: Innove

Hiljuti pöördus Innove Rajaleidja poole psühhiaater küsimusega, kust ta saaks infot kõigi vanemahariduse võimaluste kohta Eestis. Kahjuks pidime talle vastama, et hetkel meil sellist süsteemset ülevaadet ei ole. Kuid küsimus pani meid mõtlema: kuidas saame kaasa aidata, et vanemaharidus oleks Eestis levinum ja süsteemsem?Rajaleidja

Rääkides lapsevanemate koolitamisest on esmane reaktsioon tihti: kuidas ei oska – aastatuhandeid on lapsi üles kasvatatud, see on loomulik! Või siis: esimese lapsega on raskem, järgmistega juba oskad! Ning tänapäeval on ju igasugust informatsiooni nii palju kätte saada, miks vanemad siis ei loe ja uuri?

Päris nii lihtne see siiski ei ole. Tuhandeid aastaid sündisid lapsed stabiilsemasse elukeskkonda. Tööd ja toimetused, mida tegid vanemad ja vanavanemad, ootasid ees ka lapsi. Kasvatamise asemel lapsed kasvasid, õppides oma vanemaid ja vanavanemaid jäljendades. Valikuid oli palju vähem, ohud olid ühetaolisemad.

Tänapäeval näevad lapsevanematega kokku puutuvad spetsialistid oma töös üha enam, et inimesed vajavad lapsevanemaks olemisega edukalt toime tulemiseks pisut rohkem tuge ja õpetust. Teadmisi, kuidas ühes või teises olukorras talitada, kuidas erinevate keerukate arengufaaside või paratamatult teele sattuvate takistustega toime tulla. Lapse sünd ja kasvamine on küll loomulik osa elust, aga ometigi peab ka lapsevanemaks olemist õppima.

Jah, internetist saab igaüks ammutada lapsevanemaks olemise kohta piiramatus koguses infot, kuid paraku ajab liiga suur hulk vastandlikku infot pea rohkem sassi kui toob selgust. Ning internetist jõuab ka soovitusteni, mis võivad lapsele koguni kahjulikud olla.

Mida teadlikumad on vanemad laste arengu etappidest ning lapsesõbralikest, toimivatest kasvatusmeetoditest, mida paremini oskame takistustega toime tulla, seda vähem tekib ka hilisemaid suuremaid käitumis-, suhtlemis- ja õpiraskuseid. Nii on lapsevanemate harimine hea võimalus toetada targa ja terve tulevikuühiskonna arengut.

Tule Rajaleidjasse lapsevanemate kooli!

Tõenäoliselt on iga lapsevanem aeg-ajalt tundnud, et mõistus on otsas, kõik kasvatusnipid ära proovitud, aga ükski teadaolev nõuanne ei tööta. Küsimusi lapse arengu, käitumise, õpetamise ja kasvatamise kohta tekib igas peres.

Just seepärast korraldavad ka paljud Rajaleidja keskused regulaarselt lapsevanemate kooli. Tegemist on vestlusringidega lapsevanematele, kus meie tugispetsialistid annavad nõu erinevatel lapse kasvatamisega seotud teemadel. Näiteks: kuidas kehtestada piire ja lahendada konflikte, arendada last mängu abil, õpetada last tugevate tunnetega toime tulema, toetada last õpioskuste kujunemisel või lugema ja kirjutama õppimisel.

Lapsevanemate kool ei ole nagu huviring, millega püsivalt liituda. Iga vanem võib osaleda just sellel või nendel kokkusaamisel, mis talle huvi pakuvad. Osalemine on tasuta. Kohtumistel võib nii kaasa mõelda ja oma kogemusi jagada kui ka lihtsalt kuulata.

Üks tublimaid lapsevanemate koolitajaid on Innove Rajaleidja Pärnu keskus, kus juba viiendat aastat on lastevanematel võimalik kord kuus kokku saada ja uusi teadmisi ammutada. Eriti populaarsed on olnud kohtumised, kus räägitakse isa rollist perekonnas ja koolivalmiduse kujundamisest. Meil on rõõm tunnistada, et noored lapsevanemad on üha enam altid kasvatuslikel teemadel nõu küsima ja üha aktiivsemad vestlusringis osalejad!

Nele Labi, Innove hariduse tugiteenuste agentuuri juht
Lea Mardik, Rajaleidja Pärnu-, Viljandi- ja Raplamaa piirkonna juht

 

Järgmised kohtumised:

  • 21. novembril kell 17 Rajaleidja Narva keskuses: „Nutisõltuvus. Soovitused vanematele suhtlemiseks oma lastega“. Loe lähemalt
  • 22. novembril kell 11 Rapla Perekeskuses Fookus: „Oskuste õpe ehk põngerjaõpetus – oskus toetada oma last“ väikelaste vanematele. Loe lähemalt
  • 26. novembril kell 17.30 Rajaleidja Pärnu keskuses: „Laps on peagi koolilaps“ järgmisel sügisel kooliteed alustavate laste vanematele. Loe lähemalt
  • 28. novembril kell 17.30 Rajaleidja Viljandi keskuses: „Kuidas aidata kirjutamisraskustega last?“. Loe lähemalt
  • 5. detsembril kell 17.30 Viljandi Paalalinna koolis: „Kooselu võimalikkusest teismelisega“. Loe lähemalt

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.