Mobile menu

Blogi

Kai Võlli: Kas Sina käisid 2019. aasta EDUCA-l?

Postituse autor: Kai Võlli

Kai Võlli

Kai Võlli, õppekava- ja metoodikaagentuuri nõunik

Soome messikeskus Helsingis on jaanuarikuu lõpus kaks päeva haridusteemade päralt: toimub haridusmess EDUCA. Ka Eesti haridusinimesed on selle sündmuse üles leidnud (muidugi ka tänu messikeskuse Eesti esindaja Profexpo OÜ aktiivsele tegutsemisele).

Messi rikkalikku loengute ja näituste kava täiendas eestlaste jaoks korraldatud külastus Latokartano kooli, kus sadakond eesti keelt emakeelena kõnelevat last õpivad kakskeelsetes soome-eesti klassides. Mitmel aastal on Soome hariduselu tutvustava venekeelse loenguga esinenud Soome vene kooli õppealajuhataja Niina Sinkko. Sellel aastal leidsid paljud meie õpetajad aja tutvuda uhiuue keskraamatukogu OODIga.

2017. aasta messi loengutest tuleb meelde Marco Steinberg. Asjakohane on aeg-ajalt meenutada, et aju plastilisuseni viivad empaatia ja improvisatsioon; et õppimisvõime ei kao; et tulevikus saab üha tähtsamaks pidev õppimine kus tahes. Seoses Soome 100. sünnipäevaga etendasid Helsingi Ülikooli üliõpilased loo Soome hariduse kulust läbi saja aasta. Emotsionaalse lahenduse keeleõppe ja muusika sidumiseks pakkus ansambel Rajaton, kelle erinevates keeltes laule juhatas sisse esituskeelega seotud kommentaar.

2018. aasta mess andis teadmise HundrEdist. HundrEd on MTÜ tulevikukooli ideede levitamiseks ja toetamiseks. MTÜ koondab tähelepanu konkreetsetele teemadele ja piirkondadele, aga ka ise võib oma teemaga välja tulla soome või inglise keeles (soovitav, et levik oleks laiem). MTÜ-l on saadikud 45 riigis, et märgata piirkonna innovatsioone ja aidata neid levitada. Saadik võib olla koolijuht, õpetaja, õpilane, poliitik, filantroop, innovaator, lapsevanem, hooldaja. On vaid üks tunnus, mis kõiki seob – jagatakse MTÜ väärtusi ja ollakse pühendunud tulevikukooli mudeldamisele.

2019. aasta messitähena tunnustas kolleeg Einar Rull ajuteadlast Katri Saarikivi. Einari üleskirjutustest kutsun kaasa mõtlema järgmisele lõigule: „Empaatia tõstab tootlikkust. Kollektiivne intelligentsus avaldub organisatsioonis selles, et suheldakse lühirepliikide, mitte monoloogidega, reageeritakse teiste reaktsioonidele, kõigil on sõnaõigus ja empaativõime, mis käivitub automaatselt. Juhid võivad kunstliku intellekti laialdase kasutuselevõtu tagajärjel olla kõige lihtsamalt asendatavad seoses nende tagasihoidliku empaatiatasemega.“

Einar ise on teadliku messikülastaja musternäide: põhjalik eeltöö nii kuulamisprogrammi kokkuseadmiseks kui ka tutvumine esinejate materjalidega internetis. Katri Saarikivi esinemisi Youtube’is on lahe vaadata ja kuulata. Ise tahan silma peal hoida põhikooliõpetaja töö arvestusel aastakoormusena ja sellel, kuidas läheb soomlastel võõrkeeleõppe alustamisega 1. klassist alates. Kõigilt messidelt olen kaasa toonud raamatuid. Selle aasta kolm on lugemisjärge ootamas. 2020. aasta messi kuupäevad on juba teada!

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.