Mobile menu

Blogi

Käina kooli rahvusvaheline karjääripäev tõestas, et läbimäng on karjääriõppes asendamatu õppevorm

Postituse autor: Ülle Soonik

Ülle Soonik

Ülle Soonik, Lääne-Eesti Rajaleidja keskuse karjäärinõustaja Hiiumaal

Aprillikuu kolmandal nädalal külastasid pisikest Käina kooli Hiiumaal 45 Sloveenia, Ungari, Saksamaa, Itaalia, Portugali ja Leedu koolinoort, kellele kohalik Rajaleidja keskus aitas korraldada karjääripäeva. 

Noored saabusid saarele Erasmus+ seitsme riigi koolide koostööprojekti „Jobortunities – making Work for Young People Work“ raames, mille eesmärk on pakkuda praktilist karjääriõpet – tutvustada koolinoortele tegelikku tööturgu tegelikes Euroopa paikades ja mängida läbi reaalses tööelus ettetulevaid stseene. Kui rahvusvaheline noorteseltskond oli Käina kandi tööandjate ja tööeluga tuttavaks saanud, oligi käes meie ülesanne – korraldada noortele karjääripäev, mis võimaldaks mängida läbi praktilist tööelu.

Tegemist ei olnud ülesandega kergete killast – kuna noortega olid kaasas saatjad ja karjääripäeval osalesid ka kohalikud 9. klassi õpilased, tuli meil aktiivset tegevust pakkuda korraga 80 erinevates keeltes kõnelevale noorele ja täiskasvanule.

Otsustasime saata täiskasvanud Hiiumaa imekauni loodusega tutvuma ja korraldada rahvusvahelisele noortekambale grupitöö. Esmalt jagasime õpilased juhuvaliku alusel seitsmesse rühma. Iga noor sai valida ingliskeelsest andmebaasist ühe ameti, mida oma rühmakaaslastele tutvustada. Seejärel pidi rühm ühiselt valima välja need ametid, mille baasil luua mängult ettevõte.

Olin meeldivalt üllatunud, et enamuse gruppide tööd asusid juhtima just meie kohalikud noored! Kas oli siis abiks koduseinte toetus või väikese Eesti rahva parem inglise keele oskus…

Järgnesid oma äriideed tutvustava plakati tegemine, arutelu, milline töötaja on veel ettevõtte parimaks toimimiseks puudu, töökuulutuse tegemine, tööintervjuuks valmistumine, seejärel ka intervjuude läbi viimine, mille filmisime ka üles. Päeva lõpus tutvustasid grupid oma ettevõtteid ja uut töötajat. Filmitud töövestlused vaadati üle järgmisel päeval. Noori aitas päeva jooksul Käina kooli inglise keele õpetaja.Karjääripäeval osalejad Käinas

Karjääripäev tõestas taas, et läbimäng on karjääriõppes asendamatu õppevorm. Võime ju klassis rääkida, kuidas tööintervjuul osaleda, võime oma peas jutu valmis mõelda, mida tööintervjuul rääkida, aga kui tuleb kätte aeg need asjad valjusti välja öelda, siis ei olegi alati nii lihtne. Ka õpetajad tõdesid, et selle projekti kaudu saadud võimalused tööelu päriselt näha ja läbi mängida on karjääriõppe taset Käina koolis tohutult tõstnud. Just harjutamine teeb ju meistriks!

Mulle tundus, et õppe edukusele aitas palju kaasa ka see, et keegi ei saanud teiste tegevust lihtsalt kõrvalt jälgima jääda – kõik rühmaliikmed pidid oma panuse andma. Õppevormis, kus klassis osalevad läbimängus vaid üks-kaks soovijat, jäävad tagasihoidlikumad noored tihti kogemusest ilma. Kiitsin väga ühte noort, kes on koolitundides hästi tagasihoidlik ja märkamatu, seal aga võttis grupitöö juhtimise enda peale. Ta vastas mulle, et ei võitlegi teistega juhirolli võtmise pärast, aga kui keegi teine seda ei võtaks, teeks hea meelega!

Ning lisaks töömaailmaga tutvumisele on sellised üritused suurepärased õpilaste keele- ja suhtlemisoskuse arengule ning maailmapildi avardamiseks!

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.