Mobile menu

Blogi

Urve Sellenberg: 5 mõtet muutustega kohanemiseks

Postituse autor: Urve Sellenberg

Muutus ja areng on sisult lahutamatud mõisted. Iga muutus toob kaasa arengu ja vastupidi. Muudatuste õnnestumiseks on vaja suutlikkust kaasata kõigi asjaosaliste mõistus ja südamed. Kaasamine ja osalus – see on kui kuninga tee võitmaks inimeste südameid ja mõtteid. Kui hästi see õnnestub, sõltub nii kaasajast kui ka kaasatavast ehk mõlema poole tahtest ja motivatsioonist. Kuidas meie oskame end häälestada muudatustele ja milline on meie valmisolek mõelda ja käituda uuel viisil? 

Urve Sellenberg

Urve Sellenberg
Põhja-Eesti Rajaleidja keskuse juht

Uuel aastal ootavad ka Innove Rajaleidjat ees muutused. Meie karjääriteenused liituvad Töötukassa karjääriteenustega. Ilmselgelt on ühinemine keeruline ja tekitab osalistes ka pingeid. Ühest retsepti muutustega toimetulekuks ei ole. Siiski usun, et meil on piisavalt aega selle teadmisega kohaneda ja leida endas sisemist ressurssi ning pühendumust jätkata tööga, mis kõnetab ja millele hing pühendub.

Muutuste keerises on suureks abiks see, kui suudame hoida silme ees oma töö peamist põhjust ja sihtmärki – last ja noort. Just laps on see, kelle heaks meie töötame ja seda sõltumata töö tegemise keskkonnast.

Mida siis võiks veel silmas pidada?

1. Võtan muutust kui uut kogemust ja küsin küsimusi.

Meil kõigil on võimalik küsida küsimusi ning kujundada vastuste põhjal oma arvamus ja nägemus iseenda tulevikust. Otsustada, millises asutuses ma tahan töötada. Värbamises osalevad alati kaks poolt – töö tegija ja töö pakkuja. Mõlemad peavad oskama end ja oma väärtust müüa selleks, et teist poolt innustada nii, et edasine koostöötamine õnnestuks ja pakuks rohkelt töörõõmu.

2. Leian üles ja panen kirja vähemalt kolm töörõõmumõtet.

Meie meel ja aju vajavad saavutuse tunnet. Ma tean, et minu töö jätab jälje. Minu töö on oluline, sest ma hoolin neist, kelle jaoks töötan ja kellega koos töötan.

3. Mõtlen, mida ma homme teeksin teisiti kui täna, loon ja kujundan tulevikuvisiooni oma peas või paberil.

Igasuguse eneseteostuse eeldus on iseenda võimete ja võimekuse tundmine ning selle ja oma ootuste selge väljendamine. On kaks küsimust, millele tuleks leida vastus: kes ma olen ja mida ma elult tahan? Jagades neid kolleegidega leiame mõttekaaslasi ja toetust.

4. Mõtisklen tööst töödisaini võtmes, loen ja uurin selle kohta.

Tiina Saar-Veelmaa on töödisaini meetodid jaganud kolmeks:

  • töörollikesksed meetodid, kus eesmärk on muuta töö sisu endale sobivamaks, arendavamaks;
  • väärtuspõhised, kus eesmärk on sobitada töö väärtused enda väärtustega;
  • protsessi juhtimisele keskenduvad, kus eesmärk on disainida nii töövahendid kui ka töösuhted endale sobivamaks.

5. Teen sporti, aiatöid, heegeldan või kuulan muusikat

Mistahes uus algus tähendab alati otsuse tegemist. Otsustan sportida, heegeldada, kuulata muusikat – ka need on otsused.  Siinjuures on minu otsus ka see, kuidas ma muutustega kohanen ja milliseid võimalusi näen. Mind isiklikult aitab otsusteni jõuda sport, aga eks igaüks leiab enda jaoks just selle õige viisi. Meie, innovekad oleme võimsa vaimujõu ja isikliku väega inimesed.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.