Mobile menu

Blogi

Urve Sellenberg: Müüridega müüritud

Postituse autor: Urve Sellenberg

Möödunud reedel toimus konverents TEDx Tallinna Vangla. Innove pani konverentsile „õla alla“, misläbi ka mul õnnestus üritusel Innove esindajana osaleda. Konverents kõnetas ja ka puudutas mind eriliselt.

Urve Sellenberg

Urve Sellenberg
Põhja-Eesti Rajaleidja keskuse juht

Vangla. Kõik, mis on sealpool müüri, oli minu jaoks seni olnud oma piiratuse ja peensusteni reglementeeritud elukorraldusega igasuguse inspiratsiooni summutaja. Omaette elamus oli mulle ainuüksi vanglasse minek. Seda hoolimata sellest, et korraldajad olid kõik võimalikult meeldivaks teinud. Sattusin reedel otsekui teise maailma või filmi, sest võtmekimpudega ja hambuni relvastatud vangivalureid olin varem lähedalt näinud vaid teleekraanil. Kogu mu käekotis kaasas kantav elu – mobiiltelefon, rahakott ja kõik ilutarbed, välja arvatud huulepulk ja prillid, tuli jätta kindlasse kappi ootele. Isegi ID-kaart võeti ära. Vastu anti number 42 minu kaelakaardile.

Kuid selles peatselt maani maha lammutatavas vanglasaalis olime kõik inimestena koos. Rääkisime õppimisest, elust, tööst ja rahast. Meid eristas väliselt vaid riietus. Kas ja mis sisemiselt… seda ei tea keegi.

TEDx Tallinna Vangla juhtmotiiv “müüritud” oli korraldajatel välja mängitud kui sõnamäng ajendatuna nii konverentsi asukohast kui ka soovist inspireerida osalejaid nii sisemiste kui väliste müüride üle mõtlema. Kas ja kuidas on võimalik elada müürideta ja samal ajal müürituna? Kuidas vanglast vabanevad inimesed integreeruvad ühiskonda? Kes aitab neid oma koha leidmisel? Kas see on sujuv teekond? Kas meie, kes me pole kunagi isegi mõelnud vanglaelu peale, peame ronima üle iseenda tekitatud müüride, et olla mõistev, hooliv ja koostöine?

Konverentsil astusid teiste seas üles endine kinnipeetav, nüüdseks ühiskonnas väga edukalt toimetulev infoteaduste magister Immanuel Volkonski. Julge maailmaparandaja ja müüride lammutaja Harju Risti koguduse õpetaja Annika Laats. Andrus Kõresaar – üks KOKO arhitektidest, kes on muuhulgas tegelenud ka Patarei vangla ümbermõtestamisega. Vanade tapeetide restauraator Kadri Kallaste, Ta on väga hea rakendama uusi seinamaalinguid ja parandama vanu taustapilte, portugallasest majandusteadlane Ricardo Vincente, bioloog Anu Aaspõllu, eetiline häkker Tõnu Samuel, teaduspromootor Marju Himma-Kadakas. Sõna said ka vanglas viibijad, praegused ühiskonna tummad liikmed. Huvipakkuv vahepala oli Eesti tänavakunsti üks säravaid tähtesid Rémi, kes rikastas Tallinna linnaruumi šabloonikunstiga.

Sündmus toimus küll vanglas, kuid kindlasti ei olnud see konverents vanglast. Kõik osalejad mõtlesid ja kõnelesid sellest, mis on oluline tervele meie ühiskonnale, täna ja homme. Me kõik soovime, et ideed ei takerduks mõttemüüride taha, vaid inspireeriksid meid olema paremad, hoolivamad, armastavamad. Juba homme on see päev, kus üks vang vabaneb ja loodab siiralt naasta koju, tööle, ühiskonda. Ta loodab olla vaba, ning et elu saab uue alguse. Anname neile selle – ilma müürideta võimaluse.

 

Mis on TED ja TEDx?

TED (nimi tuleb ingliskeelsetest sõnadest Technology, Entertainment, Design ehk eesti keeles tehnoloogia, meelelahutus, disain) hõlmab suurt hulka ülemaailmselt toimuvaid konverentse, mis kuuluvad mittetulundusorganisatsioonile Sapling Foundation. TED-i peakonverents toimub alates 2014. aastast Vancouveris. TED-i üritused toimuvad lisaks Põhja-Ameerikale ka Euroopas ja Aasias. TED-il käsitletakse väga erinevaid teemasid, mis on seotud nii teaduse kui ka kultuuriga. Sageli teevad esinejad seda mõne (isikliku) loo jutustamise kaudu. Igal esinejal on aega 18 minutit, selle ajaga peab ta esitama oma mõtteid võimalikult uuenduslikul ja köitval moel.

TEDx on TEDi eriprojekt, mis võimaldab erinevatel inimestel üle maailma korraldada oma kodu-, töö- või õppekohas TED-stiilis konverentse. TEDx konverents on iseseisev üritus, mis toimub TEDi litsentsi all. Selliseid sündmusi toimub rohkem kui 130 riigis üle maailma. Eestis korraldatakse neid alates 2009. aastast. 

TEDx inspiratsioonikonverentsi korraldamine vanglas oli esmakordne Eesti ajaloos, samuti suhteliselt harv nähtus Euroopas.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.