Mobile menu

Blogi

Urve Sellenberg: “Vanaviisi ei saa ja uutmoodi ei taha… Kuidas edasi?”

Postituse autor: Urve Sellenberg

Novembris toimus Tallinna Ülikoolis üks üllatavalt põnev haridusteemaline konverents: “Vanaviisi ei saa ja uutmoodi ei taha… Kuidas edasi?” Konverents sai teoks erinevate organisatsioonide koostöös. Kõigi partnerite ühine huvi oli ja on toetada haridusmuutusi ning muudatuse keskmes olevat last ning õpetajat. Juba ürituse nimi oli intrigeeriv ja läbivalt oligi jutuks see, et mis on see vanaviisi ja mis on uutmoodi ning kas ja millist haridusmuudatust me vajame.

Urve Sellenberg
Põhja-Eesti Rajaleidja keskuse juht

Usun, et haridusmuudatus algab iseendast, sest inimene saab muuta tulevikku kui ta sellesse muutusesse oma tahte rakendab. Konverents andis osalejatele käivitavaid ideid, kuidas kõik lapsed saavad parimal viisil koolis toetatud ja oma võimetele vastavalt areneda. Ühe võimalusena pakkusid välja Tartu Ülikooli ajuteadlane Jaan Aru ja Tallinna Ülikooli teadur Grete Arro aju arendamise. Aju on organ, mis on pidevas muutumises ning neid ajumuutusi on võimalik juhtida. Iga lapse ajus on maailma võimasaim õppimismasin – geenid loevad, kuid edu võti peitud ju treenimises ehk harjutamises. Aju treenimise kõrval ei saa me unustada suhteid ja suhtlemist. Psühhiaater Anne Kleinberg rõhutas konverentsil, et suhte ja suhete kvaliteet mõjutab õppimist. Samas on meil kõigil vajadus piiride ja turvatunde järele, mis tagaks ajule õppimistingimused. Stressis aju ei õpi! Kui pingutus on üleliia frustreeriv, siis õpiprotsessi kui sellist ei toimu, halvimal juhul toimub taandareng.

Konverentsil jäi üheselt kõlama mõte, et iga laps on oluline, iga laps on milleski parim. Meie, kes me lastega koos töötame, peame leidma selle parima osa üles ja last teotama ning aitama. Probleemides peituvad alati võimalused ja iga probleem tõukab meid arenema, leidma probleemile lahendusi. Inimesed ei ole paremad ega halvemad, inimesed on lihtsalt erinevad. Kui me tahame, et Eesti elu edeneks, et haridusmuutused toetaksid meie tulevikuvõimalusi, siis edu eelduseks on suhted, nende kvaliteet ja koos töötamine ehk koostöö! See, kas vanaviisi saab või ei saa jäägu siinjuures iga osaleja enda otsustada. Muutused ning muutumine ei lõpe iial, see on võimalus, mis aitab areneda, kasvada, paremaks saada. Just muutused raputavad meid mugavus- ja igavustsoonist välja.

Konverentsi ettekannetest koostas Kati Orav kokkuvõtte, milleks kasutas graafilist lihtsustamist ja kõik oluline sai kokku neljal pildil.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.