Mobile menu

Eksamid ja testid

Soovitusi õpilasele eksamiks valmistumiseks

Kuidas eksamiteks õppida?

 • Ära lükka õppimist puhtalt eksamiperioodile – viimasele kuule või nädalale enne eksami toimumist. Eksamiteks vajalike teadmiste maht on suur, kuna eksamid hõlmavad kõiki seniseid kooliaastaid.
 • Peaksid nüüd rohkem suhtlema nende õpetajatega, kelle ainetes sooritad eksami. Küsi küsimusi, räägi õpetajale julgelt lünkadest oma teadmistes, palu iseseisvaks õppetööks lisamaterjale jms.
 • Koosta endale õppimisega arvestav päevakava. Märgi sinna, millal lõpeb kool, mitu tundi jätad endale lähedastega suhtlemiseks, huvitegevuseks, mitu tundi aga õppimiseks. Arvesta oma nädala graafikuga (millistel päevadel ja kellaaegadel toimuvad trennid, huviringid), kuid püüa siiski jätta õppimiseks iga päev enam-vähem sama kellaaeg, sest nii juurdub uus õppimisharjumus paremini. Pea oma päevakavast kinni!
 • Mõtle õpiviiside peale. Kas alustad kirjalikest ülesannetest või teooria kordamisest? Kas alustad raskema või kergema ainega? Loo enda jaoks loogiline süsteem. Tee märkmeid, kasuta järjehoidjaid või liimiribaga märkmelipikuid oluliste kohtade tähistamiseks.
 • Enne konkreetset õppetükki püstita endale eesmärk, mõtesta lahti, mida tahad leida või teada saada. Nii on vastuseid kergem leida.
 • Tõhus õpilugemine on kolmekordne – esiteks ülevaatlik ning tutvuv, teiseks süvenenud ja kolmandaks kordav. Ole mõttega asja juures. Esita endale loetu kohta küsimusi, proovi õpitut seostada eluliste nähtuste või teiste ainetega.
 • Mõtle, kas saaksid oma õpitingimusi parandada. Püüa töötada kohas, kus sind kõige vähem segatakse. Kui see pole kodus võimalik, kasuta selleks raamatukogu lugemissaali. Hoolitse, et su töövahendid (pliiatsid, paberid, õpikud, konspektid) oleksid alati kindlas kohas ja käepärased, et su töökoht oleks mugav ja valge.
 • Luba endale puhkust, kui tunned, et pea on väsinud, kuid sea endale puhkepausideks siiski ajalised piirid. Ära anna järele kiusatusele pause pikemaks venitada. Võiksid planeerida puhkepausid oma õppimisaega kohe sisse – kindla ajavahemiku tagant ja nende sisustamiseks konkreetse tegevuse: kerged võimlemisharjutused, võileiva tegemine, telefonikõne sõbrale jms.

Kuidas tulla toime eksamiärevusega?

 • Tea, et eksamieelne ärevus on igati normaalne ja loomulik nähtus.
 • Pea meeles, et teed kõik endast oleneva, et eksam hästi sooritada. Teadmisega, et oled pikka aega sihikindlalt tööd teinud, on märksa lihtsam eksamitele vastu minna.
 • Eksamitulemused ei näita sinu inimlikke väärtusi ega mõjuta teiste suhtumist sinusse. Eksamid võivad olla oluliseks sammuks edasi tulevase elukutse poole, kuid just sulle õige kutseni võivad viia ka mitmed muud teed. Ning vahel on just viltuastutud samm see, mis avab meile uusi võimalusi!
 • Mängi eksamiolukord mõttes läbi. Kujutle, kuidas sa eksamiruumi sisened, kohale istud, paberilehe ette võtad ja rahulikult tööle hakkad. Kujutle eksamilehel neid küsimusi, millele vastata oskad, neid ülesandeid, millega hõlpsasti toime tuled. Suuliseks eksamiks valmistudes võid olukorra ka mõne sõbraga läbi mängida, esitada üksteisele küsimusi ja ülesandeid.
 • Arutlege sõpraderingis või kodustega, miks eksamit kardetakse, mis teeb eksamist sellise stressiallika. Püüa jõuda oma hirmu algpõhjusteni. Kardetakse ju seda, mida ei tunta. Võid pöörduda ka psühholoogi või nõustaja poole.
 • Tuleta meelde, mida oled varem teinud pingelistes olukordades, mida endale sisendanud, mida kaasa võtnud, mida endale ette kujutanud.
 • Mine eksamile väljapuhanuna, maga eelneval ööl piisavalt. Ei ole tark tegu eelmisel päeval pidutseda, raskel võistlusel osaleda või muul viisil energiat kulutada. Pole ka mõtet viimaseid eksamieelseid tunde õppimisele pühendada – kütad asjata oma hirme üles, samas on viimase hetke õppimise kasutegur väike.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.