Mobile menu

Õpetaja ja koolijuhi areng

Toetav kirjandus

Siit leiad infot meie poolt tõlgitud ja trükitud õppimist toetavate raamatute kohta.

Hattie raamatu kaanepilt„Nähtav õppimine ja teadus sellest, kuidas me õpime“

Ühe maailma tuntuima haridusteadlase John Hattie raamat „Nähtav õppimine ja teadus sellest, kuidas me õpime“ on Innove initsiatiivil ja ESF-i toel nüüd eesti keelde tõlgitud. Tegemist on inglise keeles ilmuva „Visible Learning“ sarja kolmanda raamatuga, kus võetakse kokku tänapäeva teaduse kõige uuemad arusaamad inimesest õppimist.

Raamatud jagati 2019. aasta alguses kõikidele üldharidus- ja kutsekoolidele ning lasteaedadele. Kui raamat pole teie haridusasutuseni veel jõudnud, siis palume võtta ühendust Innove õpetaja ja koolijuhi täienduskoolituskeskusega: koolitus@innove.ee.

Innove analüütik Einar Rull raamatust:

Et normaalselt õpetajana töötada, ei piisa paraku ülikooliteadmistest pedagoogika vallas. Kuristik teadmiste ja praktika vahel on OECD hariduse ja oskuste direktoraadi esindaja Dirk van Damme sõnul ületamatu. Professionaaliks saamine võtab aega ning nõuab eksperimenteerimist. Õpetajate käsiraamatud lõpevad tihti Võgotskiga ja sellega, mis oli 40-50 aastat tagasi.

Õpetajad ei rakenda raamatutarkust, vaid lähtuvad kõigepealt oma praktikast, millele lisavad muud kõrvalt kuuldud informatsiooni, mida Aaro Toomela nimetab tabavalt muinasjutupõhiseks õpikäsituseks. Kui õpetajate teadmised on tänapäevased, usaldatakse neid rohkem. Seda eesmärki üritabki nimetatud raamat ühe vahendina täita. 

Loe lähemalt Einar Rulli artiklist „Teadus sellest, kuidas me õpime“

„Koolijuhi kolm võtmetegurit mõjusaks juhtimiseks“

Koolijuhi kolm võtmetegurit mõjusaks juhtimiseks - esikaasMichael Fullani inglise keeles ilmunud raamat „The Principal: Three Keys to Maximizing Impact“  („Koolijuhi kolm võtmetegurit mõjusaks juhtimiseks„) tõlgiti ning trükiti Innove initsiatiivil ja Euroopa Sotsiaalfondi toel. Raamatud jagati kõikidele üldharidus- ja kutsekoolidele ning lasteaedadele.

Raamatus võetakse põhjalikult käsile sageli tsiteeritud mõte, et direktor on õpilaste õppeedukuse mõjutamises olulisuselt teisel kohal olev tegur (esimene on õpetaja). Tuleb välja, et direktori mõju ei seisne mikrotasandi juhtimises ega ka autonoomses ettevõtlikkuses. Isegi direktori uus roll otsese õppejuhina, mis on sel kümnendil esile kerkinud, läheb kiiresti moest (ja peakski seda tegema).

Autor näitab, et koolijuhi roll peaks igas ühiskondlikus koolisüsteemis muutuma. Ta esitab piisavalt tõendeid, mis viitavad, et seda on võimalik teha – koguni lühikese ajaga ja väga laial skaalal. Sõnumid on selged ning suunatud haridusvaldkonnas tegutsevatele edasipüüdlikele koolijuhatajatele ja kõigile neile, kes töötavad selle nimel, et muuta kool senisest jõulisemaks õppesüsteemiks.

Kui raamat pole teie haridusasutuseni veel jõudnud, siis palume võtta ühendust Innove õpetaja ja koolijuhi täienduskoolituskeskusega: koolitus@innove.ee.

 

Tõlkimisse läheb kaks uut raamatut:

  1. Wiliam, D. (2016). Leadership for Teacher Learning: Creating a Culture Where All Teachers Improve So That All Students Succeed.
  2. Fullan, M., Quinn, J. & McEachen, J. (2018) Deep Learning: Engage the World Change the World.
    leadership raamatu kaanepiltdeep learning raamatu kaanepilt

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.