Mobile menu

Õppevara ja metoodikad

Lõimitud aine- ja keeleõpe (LAK-õpe)

Lõimitud aine- ja keeleõpe ehk LAK-õpe (content and language integrated learning – CLIL) on tõhus viis omandada võõrkeelt selles keeles teisi aineid õppides. Tõhususe tagab see, et õpetaja tähelepanu keskmes on nii ainesisu, keel kui ka õpioskused. LAK-õppega võib alustada lasteaiast ja seda saab rakendada mis tahes kooliastmes. 

Võõrkeelne aineõpetus pole Eestis sugugi uus nähtus. Mitmed koolid alustasid sellega juba 1960. aastatel: näiteks Tallinna Inglise Kolledži ja Tallinna 21. Keskkool inglise keeles, Gustav Adolfi Gümnaasium prantsuse keeles. Pisut hiljem alustati veel viies koolis Tallinnas, Tartus, Raplas ja Rakveres põhikooli geograafia õpetamist inglise keeles, Kadrioru Gümnaasiumi eelkäijas aga saksa keeles. Tallinna Humanitaargümnaasiumisse jõudis ingliskeelne õpe 1970. aastail ja on jätkunud senini. 1997. aastast avati Tallinnas ja Tartus kahe gümnaasiumi juures saksakeelsed osakonnad.

Praegu leiame LAK-õpet nii eesti kui ka vene õppekeelega koolidest. Viimase kahekümne aasta jooksul on oluliselt suurenenud eestikeelset õpet pakkuvate vene õppekeelega koolide arv.

Kuigi õppe maht ja ainete valik on kooliti väga erinevad, järgitakse tulemusliku LAK-õppe saavutamiseks ühte ja sama põhimõtet: ühtviisi tähtsad on nii keel, ainesisu kui ka õpioskused. Kuna need kolm on tähtsad ka emakeelses õppes, on LAK-õppe materjalidest kasu ka vaid emakeelse õppega koolidele.

LAK-õpe nõuab järjepidevat koostööd õpetajate vahel, kes peavad teineteise tööd toetama. Aineõpetaja tegutseb samaaegselt ka keeleõpetajana ja keeleõpetaja peab siduma keeleõppetegevused spetsiifilise ainekeelega.

LAK-õpe on katusmõiste, mis hõlmab paljusid erinimelisi õppekorralduslahendusi (nt keelekümblus, keeledušš, keelelaager, perevahetus), mis erinevad teineteisest nii õppe pikkuse kui ka intensiivsuse poolest. Tõnis Kärema joonis raamatust LAK-õppe käsiraamatust „Lõimitud aine- ja keeleõpe“:


Viimaste aastakümnete jooksul on LAK-õppe kohta ilmunud palju teoreetilist ja praktilist kirjandust, seda ka eesti keeles:

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.