Mobile menu

Uudised

Eesti aitas Ukrainas kutseharidust reformida

Äsja lõppes Ukrainas Innove rahvusvahelise koostöö keskuse eestvedamisel  Eesti Välisministeeriumi Arengukoostöö toetusest rahastatud poolteise aastane projekt „Eesti kogemuse jagamine Ukraina kutsehariduse reformide toetuseks“.

Projekti lõpukonverents toimus 21. veebruaril Lutskis. Osales 67 inimest, esindatud olid nii projektist osavõtnud koolid, Eesti ja Ukraina haridusministeeriumid, Eesti Ukraina saatkond, mõlema riigi tööandjad ja SA Innove. Ukraina haridusministri asetäitja Petro Korzevski rõhutas oma sõnavõtus rahvusvaheliste projektide tähtust ja tutvustas ministeeriumi edasist plaani kutsehariduse ümberkorraldamisel riigis. „Alles jäävad vaid tugevad koolid. Riik plaanib panustada erinevate projektide ja riigi toel vaid neisse koolidesse, kus on vähemalt 400 õpilast.  Järjest enam on Ukrainas projektiraha, kuid selle raha peab iga kool ise kinni püüdma,“ tõdes Korzevski.

Oblastite esindajate ning koolijuhtide poolt toodi välja eelkõige seda, et tänu koostööle Eestiga on muutunud koolide töötajad professionaalsemaks, laienenud on nende silmaring, võõrkeeleoskus, saadud juurde esinemisjulgust, üksteisega tehakse senisest enam koostööd, tähelepanu on hakatud pöörama strateegilisele planeerimisele.

Tööandjad rõhutasid, et kutseõppeasutus peaks sammu  võrra tööandajast oma teadmiste ja osksutega ees olema, siis on tööandjal koolist 100% kasu. Paraku see aga nii veel ei ole.

Arengukoostöö projektides osalemine on üks Eesti välispoliitika osa, sest tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas sõltuvad riigid üha enam üksteisest. Teistele oma kogemust jagades, õpid sellest ka ise. Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Robert Lippin rõhutas oma sõnavõtus: „Eesti – Ukraina  kutseõppeasutuste vaheline koostöö andis Eesti koolidele  võimaluse näha oma süsteemi tugevusi, arengukohti ning ka seni kasutamata võimalusi“.

Eestis toimunud kutsehariduse reformide kogemus on Ukrainas praegu toimuvatele reformidele eeskujuks ning need annavad võimaluse jätta mõned sammud vahele ning liikuda kiiremini edasi.  Eesti koolide sõnavõttudes toodi just välja rahvusvahelise koostöö olulisust, võimalust koostöö kaudu arendada oma õpetajaid, koolijuhte, rõhutati, et erinevad kogemused annavad võrdlusmomendi. Kuid tõdeti ka seda, et sageli ei oska me enam hinnata kui palju on meil võrreldes Ukraina koolidega käes IT riist- või tarkvara, erinevaid seadmeid erialaõppeks ning ei mõtle kui efektiivselt ja tõhusalt me seda kõike kasutame. Ukrainalastelt on meil aga eelkõige õppida, kuidas visalt ning sihikindlat oma eesmärgi poole püüelda.

Projekti kohta leiab lisainfot Innove kodulehelt

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.