Mobile menu

Uudised

Kutsu sõber eesti keeles laulma!

23.–29. septembril peetakse esimest üleilmset eesti keele nädalat keelEST. Innove keelekümblejad liituvad Eesti Instituudi üleskutsega õpetada kogu maailmale keelEST nädalal pisut eesti keelt. Pakume selleks välja lihtsa ja lustaka viisi: lauludušš!Eesti lipp

Juba praegu õpib välismaal tuhatkond inimest eesti keelt kas ülikoolides või keelekursustel, samuti hoiavad paljud eestlased võõrsil oma järeltulijate emakeelt. Eesti keele nädala korraldajad soovivad jõuda kolme miljoni inimeseni, kes õpiksid eesootaval nädalal mõnd sõna või väljendit eesti keeles ütlema.

Keeledušš on üks aine- ja keeleõppe lõimimise meetodeist, mille puhul tegeldakse võõrkeelega kõigest kümmekond minutit päevas, kuid selle eest väga intensiivselt. Keeleduši eesmärk on teadvustada eri keelte ja kultuuride olemasolu, süstida õppijasse võõrkeele vastu huvi, tajuda põgusalt võõras keeles kõlavaid häälikuid, sõnu, lauseehitust.

Üks lihtne keeleduši viis on laulmine. Lauluduši puhul tutvutakse võõrkeelega, lauldes karaokevideo abil selles keeles laule. Vahvaid näiteid lauludušist: Pelgulinna gümnaasiumi lapsed laulavad vene keeles, setu keeles, läti keeles.

Just lauludušitama ehk eesti keele nädala jooksul iga päev eesti keeles laulma kutsumegi üles kõiki muukeelseid inimesi nii Eestis kui ka mujal maailmas!

Sobivaks lauluks oleme valinud „Kui tuju on mõnus“ (viis Raivo Kõrgemägi, sõnad Soome keeles Irma Ilona Polari, eestindanud Leelo Tungal).  Esimest korda kuulates mõistab muukeelne inimene eestikeelse laulu sõnumit tänu videole. Nädala lõpuks on aga selgeks saanud tosin eestikeelset sõna!

Laulusõnad:

Kui tuju on mõnus, siis tralliga
ma tervitan kõiki kalli-kalliga!
Eks taatki meil kallista memmekest
ja isa eks kaelusta emmekest.

Ref: Kalli-kalli mu issile,
kalli-kalli ja musi emmele,
kalli-kalli mu kaisukarule,
kalli-kalli meile kõigile.

Küll oleks see tore – ja tõesti: miks ei
võiks liiklejaid emmata politsei?
Ja autojuht jalameest kallistaks,
teeks kondibuketile kalli-kalli paks.

Ref: Kalli-kalli mu issile,
kalli-kalli ja musi emmele,
kalli-kalli mu kaisukarule,
kalli-kalli meile kõigile.

Ning juuksur las kallistab karvaseid
ja kiilaspea enese sarnaseid.
Kõik tohtrid las emmata põduraid
ja sõdurid võõramaa sõdureid.

Ref: Kalli-kalli mu issile,
kalli-kalli ja musi emmele,
kalli-kalli mu kaisukarule,
kalli-kalli meile kõigile.

Soovime jõuda tuhandete inimesteni, kes õpiksid  nädala jooksul seda laulu lauldes eesti keeles midagi südantsoojendavat ütlema. Kaasa aidata saad ka Sina – jaga üleskutset oma muukeelsete sõprade, tuttavate või kolleegidega!

Loe lähemalt Eesti keele nädala keelEST kohta

Loe lähemalt lõimitud aine- ja keeleõppest

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.