Mobile menu

Uudised

Uus juhend toetab kutsekoole kutsevaliku õppe korraldamisel

Kutsevaliku õpe aitab noorel tutvuda erinevate erialadega, et teha läbimõeldud tulevikuvalik.

Kutsevaliku õpe aitab noorel tutvuda erinevate erialadega, et teha läbimõeldud tulevikuvalik.

Innove õppekava- ja metoodikaagentuuril on valminud uus juhendmaterjal, mis toetab koole Eestis uudse kutsevaliku õppe korraldamisel ja läbiviimisel. Kutsevaliku õpe on noori erialaseks kutseõppeks või tööturule suundumiseks ettevalmistav tasemeõpe kutsekoolis.

2019. aasta alguses Kutseõppeasutuse seaduses tehtud muudatused lubavad koolidel rakendada tasemeõppena kutsevaliku õpet, mis võimaldab ametikooli tulnud noorel teha tutvust erinevate erialadega ning selle põhjal otsustada edasine haridustee või tööturule siirdumine. Õpe keskendub  erialavalikuga seotud võtmepädevuste ja ülekantavate oskuste arendamisele.

Kutsevaliku õpe on tasemeõpe, millega omandatakse kutsehariduse teise kvalifikatsioonitaseme õpiväljundid ning valmisolek õpingute jätkamiseks või tööturule siirdumiseks. Kutsevaliku õpe kuulub isikuarengu õppekavarühma ning üldõppekavade õppevaldkonda. Õppe maht on üldjuhul 30 EKAP, erandjuhul erivajadusega õppijale 60 EKAP.

Kutsevaliku õppe peamiseks sihtrühmaks on noored, kellel puuduvad oskused või valmidus valida eriala. Näiteks õpingud katkestanud noored, mittetöötavad ja mitteõppivad noored, põhikooli lõpetanud, kuid edasise elutee osas segaduses noored, tõhustatud tuge vajavad õppijad, sisserännanud ja/või puuduliku eesti keele oskusega noored jt.

„Selline mudel toimib hästi näiteks Taanis ja Soomes. Loodetavasti toetab ja julgustab uus juhendmaterjal õpetajaid ja tugispetsialiste rakendama kutsevaliku õpet ka oma koolis,“ sõnas Innove õppekava- ja metoodikaagentuuri nõunik Kaie Piiskop.

Kutsevaliku õpet korraldama ja rakendama juhendava materjali leiad siit: „Kutsevaliku õpe: kellele, miks, kuidas“.

Täiendavat nõu ja abi koolidele kutsevaliku õppe korraldamisel pakuvad Innove kutsehariduse õppekavade spetsialistid Kaie Piiskop ja Ülle Nõmmiste.

Company contact info

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Внимание! Teie veebilehtiseja ei vasta kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.